Zdjęcia

W tej chwili na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Na naszej stronie:

Znowu Ponary… Relacja uczennic z Gimn. Parczewskiego - Niemenczyn

Po tym, jak wiosną byliśmy w Ponarach, my, uczniowie klasy G3 i trochę nauczycieli mieliśmy możliwość 20 września uczestniczyć w konferencji w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska z okazji Dnia Ponarskiego.
W czasie konferencji usłyszeliśmy wykład pt. „Zbrodnia Ponarska – tragiczna konsekwencja okupacji Wileńszczyzny” profesora Uniwersytetu Gdańskiego, pracownika IPN, dr hab. Piotra Niwińskiego, który przedstawił szczegóły zbrodni.
Wystąpił również dyrektor Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona w Wilnie Markas Zingeris, który przedstawił nam swoje plany dotyczące miejsca egzekucji i nowe odkrycia na tym terenie.
Podczas konferencji miała miejsce także premiera filmu „Ponary – nóż w serce” reż. Bronisława Bubiaka, który ukazał nam opowiadania świadków tej zbrodni, dokonanej w czasie okupacji niemieckiej w latach 1941-1944.
Po uroczystości zostały złożone kwiaty pod Tablicą Ponarską w DKP.
Pełni wrażeń zostaliśmy zaproszeni jeszcze na poczęstunek i wróciliśmy do domu z odświeżoną pamięcią o tym tak tragicznym wydarzeniu..

Uczennice klasy G3: Agnieszka Podlipska oraz Katarzyna Jankowska
alt